Şehre Dönüş

7-8-9 ve 14-15-16 Ağustos tarihlerinde

Beyoğlu Sineması’nda!

Normali yeniden tanımlıyoruz ve bildiğimiz her şeyi en baştan, yeniden öğreniyoruz. Bunu en iyi bildiğimiz yolla, filmlerle yapıyoruz. Şehirlerde kaybolan karakterlerin hayallerine ortak oluyor, günahlarına şahitlik ediyor, pişmanlıklarına iç burkuyoruz.

Şehre dönüyoruz! Sinema salonlarına dönüyoruz!

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Yönetmen: Seyfi Teoman

Yıl: 2011

Süre: 102′

Oyuncular: İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın

Özet: İki yakın arkadaş, aynı evde yaşamaya başladıklarında diğer arkadaşları Fikret, bir trafik kazası geçirir ve bu elim kazada annesiyle babasını kaybeder. Kayıplarının ardından Almanya’ya geri dönmesi gereken Fikret, Ender ve Çetin’den, kız kardeşi Nihal’in okulunu bitirene kadar onlarla kalmasını ister. Bir süre sonra Ender ve Çetin, birbirlerinden habersiz Nihal’e aşık olurlar. Bu ortak aşk, Ender ve Çetin’in dostluğunda yeni bir sayfa açar.

 

Saklı / Caché

Yönetmen: Michael Haneke

Yıl: 2005

Süre: 117′

Oyuncular: Daniel Auteuil, Juliette Binoche, Maurice Bénichou

Özet: Televizyonda bir edebiyat programı yapan Georges, kimden geldiğini bilmediği paketler alır. Paketlerde kendisinin ve ailesinin sokaktan gizlice çekilmiş görüntülerini içeren kasetler ve anlamı belli olmayan ürkütücü çizimler vardır. Georges kendisinin ve ailesinin başında bir bela olduğunu hissetmiştir ama doğrudan bir tehdit olmadığı için polis yardımcı olmaz.

 

Frances Ha

Yönetmen: Noah Baumbach

Yıl: 2012

Süre: 86′

Oyuncular: Greta Gerwig, Mickey Sumner, Adam Driver

Özet: Frances bir dans kumpanyasında çırak olarak çalışsa da bir dansçı değildir. New York’ta yaşamanın ekonomik zorluklarından o da payını almaktadır. Oda arkadaşı Sophie’yle de araları bozulunca henüz adım attığı yetişkinler dünyası Frances için iyice şaşırtıcı bir hâl alır. Film, Frances’in yersiz yurtsuzluğunu vurgulamak için sürekli değiştirdiği ev adreslerinin etrafında kurulmuş.

 

Yaşamın Kıyısında / Manchester by the Sea

Yönetmen: Kenneth Lonergan

Yıl: 2016

Süre: 137′

Oyuncular: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler

Özet: Lee, Amerika’da bir sahil kasabasında apartman görevlisi olarak çalışan yalnız bir adamdır. Ağabeyinin ani ölümü üzerine, 16 yaşındaki yeğeni Patrick’in vasisi olma görevini üstlenir. Lee yeğeniyle beraber zor günlerin yaralarını sarmaya çabalarken, eski karısı Randi ile yollarının ayrılmasına ve mutlu aile tablosunun ellerinden kayıp gitmesine neden olan trajik geçmişiyle de hesaplaşmak zorunda kalacaktır.

 

Muhteşem Güzellik / The Great Beauty

Yönetmen: Paolo Sorrentino

Yıl: 2013

Süre: 141′

Oyuncular: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli

Özet: İlerleyen yaşına rağmen karşı konulamaz bir cazibesi olan yakışıklı Jep Gambardella, Roma’nın tadını sonuna kadar çıkarmaktadır. Şık akşam yemeklerinden çılgın partilere koşar. Kıvrak zekâsı ve mizahi kişiliğiyle her zaman bağımlılık yapan biri olmuştur. Onun için masumiyetini koruyan tek şey hâlâ hayallerinde yaşattığı eski aşkıdır. Artık yeniden kalemi kağıdı eline alıp yazmanın zamanı gelmiştir.

Kare / The Square

Yönetmen: Ruben Östlund

Yıl: 2017

Süre: 151′

Oyuncular: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West

Özet: Boşanmış, iki çocuk babası ve hayır işlerine destek olan Christian, bir çağdaş sanat müzesinin saygı duyulan küratörüdür. Bir sonraki şovu, yanından geçenleri başkaları için fedakârlığa davet eden, onlara sorumlu insanlar olduklarını hatırlatan Kare isminde bir enstalasyondur. Ancak bazen prensiplerinize uygun adımlar atmanız zordur: Christian’ın, telefonunun çalınmasına verdiği aptalca tepki onu, istemediği utanç verici durumlara düşürecektir.

İki Gün Bir Gece / Two Days, One Night

Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Yıl: 2014

Süre: 95′

Oyuncular: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Catherine Salée

Özet: 30 yaşındaki Sandra işten atılması karşılığında iş arkadaşlarının yüklü bir bonus alacaklarını öğrenir. Kocasının yardımıyla iş arkadaşlarını bu bonustan vazgeçirmek ve işini korumak için yalnızca bir haftası vardır.

Victoria

Yönetmen: Sebastian Schipper

Yıl: 2015

Süre: 138′

Oyuncular: Laia Costa, Frederick Lau, Franz Rogowski

Özet: 2015 Berlin Film Festivali’nde büyük beğeni kazanan film 140 dakikalık tek plandan oluşan bir sinema deneyimi. Yönetmeni Sebastian Schipper’ın “Bu bir banka soygunu filmi değil. Bu bir banka soygunu.” diye tanımladığı film, izleyicisini genç bir turist olan Victoria ile beraber Berlin sokaklarında bir maceranın ortasına bırakıveriyor. Victoria, bir kulübün çıkışında dört gençle tanışır ve kendini banka soygununa kadar uzanacak olayların içinde bulur.

Yozgat Blues

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun

Yıl: 2013

Süre: 93′

Oyuncular: Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer

Özet: Yavuz, belediyenin açtığı müzik kursunda hocalık yaparken, AVM´lerde eski, ünlü Fransızca şarkılar söylemektedir. Kurstan öğrencisi olan Neşe ise marketlerde ürün tanıtımı işinde çalışmaktadır. Yavuz, aldığı bir iş teklifi üzerine Neşe’yle birlikte Yozgat’a gider. Sabri ve radyocu arkadaşının destekleriyle çok uğraşsalar da yaptıkları müzik Yozgat’ta pek ilgi çekmez. Ancak zaman geçtikçe aralarındaki ilişki beklemedikleri yerlere gider.