Beyoğlu Sineması, sinemaların altın çağını yaşayan video furyası karşısında ayakta durmakta zorlandığı, ulusal sinema sektörünün küçüldüğü ve sinema işletmeciliğinin ciddi biçimde kan kaybettiği bir tarihte, 10 Aralık 1989'da açıldı.

Salonlar bir bir kapanıp dönemin AVM'leri olan pasajlara dönüşürken, Beyoğlu Sineması aynı ideal etrafında buluşan bir avuç sinema tutkununun eşsiz çabasıyla bir pasajın salona dönüştürülmesi sonucunda ortaya çıktı. Bir pasaj katı dolusu dükkan yeri yıkılarak, yerine yıllar boyunca sayısız insanın büyülenmiş gibi aynı noktaya bakacağı yaklaşık 300 kişilik bir salon inşa edildi. Ve bu salon, sosyal açıdan tarihin belki en kötü döneminden geçen ve bitti denilen İstiklal Caddesi’nin kısa sürede canlanıp tüm kentin cazibe merkezi olmasında önemli bir rol oynadı. Sinema sanatının en güçlü örnekleri karşısında hep birlikte nefeslerin tutulduğu, birlikte gülünüp birlikte ağlanan, film çıkışında coşkuyla sinema konuşulan, galalar, festivaller, söyleşiler, atölyeler vb. yan etkinliklerle sinema sanatına doyulan bir mabet görevi gördü. İnsanların koca şehirde ortak anılar biriktirip, kendilerini evlerinde hissettikleri nadir köşelerden biri oldu.

Beyoğlu Sineması açılışını genç yaşta kaybettiğimiz değerli sanatçı Şahin Kaygun'un gösterim şansı bulamayan Dolunay isimli filmiyle yaptı ve böylelikle hem sinemamıza hem de sinemacılarımıza vereceği desteği en baştan ortaya koydu. Uluslararası festivallerde ülkemizi başarıyla temsil eden ve bugün tüm dünyada en tanınmış yönetmenimiz olan Nuri Bilge Ceylan'ın ilk filmi Kasaba, tek kopya olarak Beyoğlu Sineması'nda seyirciyle buluştu. Yine sinemamızın bugün geldiği noktada önemli payı olan Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim, Yeşim Ustaoğlu gibi isimlerin hemen tüm filmleri Beyoğlu Sineması perdesinde görücüye çıktı.

Beyoğlu Sineması açıldığı yıldan itibaren İstanbul Film Festivali'nin daimi salonlarından biri olmasıyla, üç kuşak seyirci, eleştirmen ve sinemacının yetişmesine de doğrudan katkıda bulundu. 1994 yılında Avrupa Birliği çatısı altında oluşturulan Eurimages üyeliğine kabul edilen ilk yerli sinema işletmesi oldu. Sinema Yazarları Derneği'nin yıllık en iyi film listelerini uzunca bir süre "SİYAD'ın Seçtikleri" başlıklı programla sinemaseverlerin beğenisine sundu. Yerli film üretimine verdiği desteğin yanında bugüne dek Arjantin’den Çin’e, Kanada’dan Pakistan’a kadar farklı kültürlerden 3000'i aşkın sayıda film göstererek adeta bağımsız sinemanın kalesi oldu. Dünyanın dört bir yanında festivallerde ödüller kazanmış pek çok film ülkemizde yalnızca Beyoğlu Sineması'nda gösterim olanağı buldu.

Çok seslilik ve çok renklilik ilkesinden ve bağımsız çizgisinden hiçbir zaman ödün vermeyen Beyoğlu Sineması 2010'lu yıllara gelindiğinde, kapısı sokağa açılan tüm tarihi kent sinemaları gibi ticari faaliyetini sürdürmek konusunda ciddi müşküllerle karşı karşıya kaldı. İnternet çağında hızla değişen film izleme alışkanlıkları, sinema sektöründeki tekelleşme, sosyal hayatı ipotek altına alan AVM salonları, Beyoğlu'nun yaşadığı kültürel dönüşüm derken İstiklal Caddesi'ndeki onlarca sinemanın peş peşe kapandığı bir devirde, tüm zorluklara karşın inatla ayakta kalmayı sürdürüyor. 2017 yılında hayata geçirilen sadakat kartı projesine bugüne dek verilen, bundan sonra da verilecek destek ve seyircinin sinemasına bizzat sahip çıkması neticesinde daha uzun yıllar en güzel filmlere ev sahipliği yapmayı, sinema aşkını ve kültürünü sonraki kuşaklara aktarmayı hayal ediyor.

E-Posta Listemize Üye Olun

Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek özel gösterim ve etkinliklerden herkesten önce haberdar olmak ve davetiye şansı kazanmak isterseniz e-posta listemize üye olabilirsiniz!
Başarısız
Başarılı Bir Şekilde Üye Oldunuz